Kolejne podwyżki cen paliw Ile będzie kosztować benzyna oraz diesel. Złe wieści dla kierowców

12 October, 2021

Kolejne podwyżki cen paliw  Ile będzie kosztować benzyna oraz diesel. Złe wieści dla kierowców

Według opublikowanego w Monitorze Polskim obwieszczenia w 2024 r. Opłata paliwowa wyniesie 195,74 zł za 1000 l benzyny silnikowej oraz wyrobów powstałych z jej zmieszania z biokomponentami wobec 172,91 zł w tym roku. O autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym Minister British Pound: GBP/USD (GBP=X) Outlook: Will US GDP Plummet More Than -30% Infrastruktury opublikował obwieszczenie w sprawie ustalenia wysokości opłaty paliwowej. Ze względu na to, że ustawa obniżająca ceny prądu nie weszła jeszcze w życie, sprzedawcy przysyłają odbiorcom prognozy zużycia na II połowę roku z wyższymi cenami na rachunkach.

Kara za jazdę bez przeglądu. A kierowcy lubią zapomnieć o tym obowiązku

Analitycy z firmy BM Reflex przewidują, że ceny benzyny na rynku detalicznym w nadchodzącym tygodniu mogą ulec znacznemu wzrostowi, osiągając średni poziom wynoszący 6,6 złotych za litr. Co więcej, podobnie ma się sprawa z cenami oleju napędowego, które również mają wzrosnąć, docierając do poziomu 6,75 złotych za litr. Dodali, że O 2 gr do poziomu 6,69 zł/l wzrosła też przeciętna cena oleju napędowego, a nie zmieniła się natomiast średnia ogólnopolska cena LPG, która wynosi 2,89 zł/l. Analitycy podkreślają, że jeszcze w połowie tygodnia benzyna w sprzedaży detalicznej kosztowała przeciętnie 7,55 zł/l.

Kolejne podwyżki cen paliw. Ile będzie kosztować benzyna oraz diesel. Złe wieści dla kierowców

Na niektórych stacjach można zatankować taniej, ale znajdziemy również miejsca, w których jest zauważalnie drożej. W przypadku tych ostatnich (owoce i warzywa — przyp. red.) ceny byłyby wyższe o 5 proc. Z kolei za mięso i ryby byłyby droższe średnio o 8 proc. Szczególnie istotny jest wzrost cen w kategorii “mleko, sery, jaja”, gdzie odnotowano aż 10,1-procentowy wzrost, a same jaja były we wrześniu o 17,4 procent droższe niż rok wcześniej. Obecnie za jedno jajko średniej klasy płacimy nieco ponad 1 zł., ale gdy tendencja wzrostowa nadal będzie się utrzymywać, to za ten sam produkt zapłacimy nawet 1,50 zł. Podobna sytuacja dotyczy nabiału, którego cena za litr już na początku 2024 roku 1,95 zł.

Wyższa opłata paliwowa. Politycy PiS krytykują

W przypadku oleju napędowego w marcu i kwietniu marża utrzymywała się na poziomie 18 groszy. Na pocieszenie można dodać, że w ostatnich dniachzaobserwowano spadek hurtowych cen paliw w polskich rafineriach. Przyczyniłysię do niego zarówno lekkie spadki notowań benzyny jak i oleju napędowego na światowychgiełdach, jak również 10-groszowy spadek kursu dolara do złotego.

Te produkty znacznie podrożeją w najbliższym czasie. Zobacz, na co się przygotować

  1. Po raz ostatni z taką sytuacją mieliśmy do czynienia na początku marca, gdy różnica ta była największa w historii dostępnych statystyk.
  2. W rezultacie 21 października PKN Orlen oferował benzynęEurosuper 95 po zł/m3, a więc po 6,61 zł/l po dodaniu VAT-u.
  3. Opłata paliwowa odpowiada za kilka procent ceny benzyny i diesla.
  4. Optymistycznie wyglądają też przewidywania na najbliższe dni, bo kierunek i tempo zmian w hurcie wskazują na to, że spadek cen paliw może jeszcze przyspieszyć – zapowiadają analitycy.

Trudno więc oczekiwać istotnego spadku cen „diesla”na pylonach. W rezultacie 21 października PKN Orlen oferował benzynęEurosuper 95 po zł/m3, a więc po 6,61 zł/l po dodaniu VAT-u. To aż o48 gr/l (brutto) taniej niż tydzień temu, lecz wciąż o 38 gr/l drożej niżjeszcze miesiąc temu. Jeśli jednak obecne ceny hurtowe się utrzymają lubspadną, to w nadchodzącym tygodniu można spodziewać się wyraźnych obniżekstawek detalicznych w przypadku benzyny Pb95. Warto śledzić sytuację cen paliw na bieżąco i być elastycznym w podejściu do planowania podróży.

Coraz trudniej o zmianę pracy. Łowcy głów tłumaczą, co się dzieje

W jej przypadku niższe stawki mają być wynikiem czynników sezonowych i korzystniejszych kosztów pasz dla zwierząt niż to miało miejsce w roku ubiegłym. Zdaniem Grzegorza Rykaczewskiego jest też nadzieja na spadki cen w obrębie produktów mlecznych. Wszystko dlatego, że w ostatnim czasie doszło do wzrostu produkcji mleka surowego w krajach odpowiedzialnych w największym stopniu za eksport tego typu produktów. Trwają w Sejmie prace nad obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej.

Za to o 3 gr/l – do poziomu3,08 zł/l – obniżyła się średniacena detaliczna cena autogazu. LPG można zatankować najtaniej od pierwszych dnimarca, gdy szok naftowy wywołany rosyjską inwazją na Ukrainę doprowadził dodrastycznego wzrostu cen paliw i to nie tylko w Polsce. Niestety, sytuacja na rynku paliw jest trudna do przewidzenia, a wiele zależy od globalnych czynników, takich jak geopolityka, sytuacja na rynku ropy naftowej i inflacja. Kierowcy muszą być gotowi na zmienność cen paliw i być świadomi, że zarządzanie kosztami paliwa może stać się coraz trudniejsze. W takiej sytuacji warto zwracać uwagę na promocje i programy lojalnościowe oferowane przez stacje paliw, aby w miarę możliwości obniżyć koszty tankowania.

Naszym głównym celem jest rzetelne informowanie o najważniejszych wydarzeniach w kraju i na świecie. Posiadamy ponad 20 letnie doświadczenie, zostało nam przyznanych wiele nagród i wyróżnień za nasze działanie. Nadal pod wielkim znakiem zapytania pozostaje kwestia podpisu ministra finansów pod tzw.

Informację o podwyższeniu cen przekazał minister infrastruktury. Jak w związku z tym zmieni się podatek paliwowy, który płacimy kiedy tankujemy nasze samochody? Nowy minister infrastruktury Dariusz Klimczak podał o ile wzrosną stawki opłaty paliwowej dla poszczególnych paliw. Patrząc w dłuższym horyzoncie czasowym wciąż jest zauważalniedrożej, niż było rok temu, choć już wtedy ceny zbliżały się do 6 zł/l. BenzynaPb95 jest średnio o 1,04 zł/l droższa niż 12 miesięcy temu. ON przez ostatni rok podrożał o 2,14 zł/l (czyli o 36%).

Zarówno w przypadku benzyny, jak i olejunapędowego, aparat państwa zabiera ponad 40% z każdejzłotówki naliczonej przez dystrybutor. Gdyby na przykład stawkaVAT nadal wynosiła 8%, to za ON i Pb95 płacilibyśmy ok. 5,60-5,80 zł/l. Nowyrząd mógłby też znieść „opłatę emisyjną” wprowadzoną przez swych poprzedników,co pozwoliłby obniżyć ceny brutto o ok. 10 gr/l. Drugi tydzień maja przyniósł stabilizację cen na stacjachpaliw. Za litr benzyny Pb95 płaciliśmy średnio 6,67 zł/l, czyli podobniejak przed majówką – wynika z danych BM Reflex. Najwyższe podwyżki będą dotyczyć stawki za oleje napędowe.

Analitycy zauważyli, że na hurtowym rynku paliw mijający tydzień miał wyraźnie spadkowy charakter, a obniżki napędzało dynamiczne umocnienie złotówki w relacji do dolara. Początek nowego roku ma przynieść utrzymanie ostatnich obniżek cen paliw na stacjach, a nawet pogłębienie spadków cen. W kontekście żywności, prognozy NBP wskazują, że ceny wzrosną o 15 proc. Choć ta liczba 2020: Blockchain jest głównym nurtem stanowi jednorazowy skok, przewiduje się dalszy wzrost, lecz w mniejszym tempie – o 3 proc. To zjawisko może wpłynąć na budżety konsumentów, kształtując ich wydatki i decyzje zakupowe. Według analityków e-petrol.pl wzrost cen benzyn nie jest zaskoczeniem, ponieważ w sprzedaży hurtowej również pięły się one wzwyż, co było, ich zdaniem, widoczne zwłaszcza w przypadku Pb98.

To zaś pozwoli zamortyzować skutki podwyżki opłaty paliwowej od 1 stycznia. Z danych GUS wynika, że w ciągu roku energia elektryczna podrożała o ok. 20 proc., a cieplna – o przeszło 30 proc. Eksperci Banku Millennium prognozują, że powinniśmy się spodziewać wzrostu cen detalicznych paliw, co odbije się końcoworocznym podniesieniem wskaźnika Forex Diamond EA inflacji konsumenckiej. To znaczy, że w dalszym ciągu drożeć będą i produkty, i usługi (przypomnijmy, że podrożały one o o niemal 10 proc. w ujęciu rok do roku). W zeszłym tygodniu cena za litr benzyny na stacjach PKN Orlen przekroczyła stawkę 6,5 zł. Zdaniem analityków dojście do poziomu 7 zł za litr może nastąpić jeszcze w tym miesiącu.

Dla benzyny 98-oktanowej analitycy spodziewają się cen z przedziału 7,25-7,39 zł/l, a w przypadku benzyny 95-oktanowej – 6,68-6,83 zł/l. “Jeśli chodzi o olej napędowy ceny mogą wynosić 7,84-7,99 zł/l. Dla autogazu także możliwa jest podwyżka do przedziału 2,99-3,10 zł/l” – podali. W piątkowym cennikuOrlenu benzyna Eurosuper 95 była oferowana po zł/m3, a więc po 6,56zł/l. To także stawka, którejutrzymanie uniemożliwia dalsze obniżki cen detalicznych. Tegoroczny sezonurlopowy rozpoczynaliśmy z paliwami drogimi jak nigdy wcześniej.

Od 20 maja benzyna 95 powinna kosztować między 6,59-6,70 zł/l. Kierowcy samochodów z silnikiem Diesla będą tankować olej napędowy za 6,60-6,72 zł/l. Nieznacznie tanieją także ceny autogazu i ten trend może utrzymać się w najbliższych dniach. Ważną wiadomością dla rynku naftowego były dwie prognozy popytu na surowiec. Organizacja eksporterów OPEC prognozuje dalszy wzrost popytu na ropę, podczas gdy Międzynarodowa Agencja Energetyczna obniżyła swoje szacunki tempa wzrostu popytu na ropę naftową na bieżący rok.

Jak zauważają analitycy e-petrol.pl wzrost cen paliw będzie skokowy. Jednakże w najbliższych dniach krajowi producenci paliw nie wprowadzą zmian w cennikach hurtowych. Mijający tydzień przyniósł stabilizację detalicznych cenpaliw w Polsce. Olej napędowy wciąż tankujemy po rekordowo drogo, a ceny benzynydotarły w pobliże 7 zł/l. Za to autogaz średnio kosztuje najmniej od marca. Obecna sytuacja w polskich rafineriach nie będzie z pewnością mile widziana przez kierowców.

Póki co przyjęty na 2024 rok budżet nie zakłada kontynuacji tego programu. Dla gazów opłata wzrośnie do 238,98 zł za 1000 kg wobec 211,11 zł w 2023 r. Wypłata dodatków dla pracowników pomocy społecznej i rodzin zastępczych już możliwa. W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację ustawy, na podstawie której będzie można wypłacić dodatki m.in.

Eksperci e-petrol.pl przewidują, że w pierwszych dniach nowego roku ceny hurtowe znów powinny pójść w dół. Średnie ceny paliw na stacjach w Polsce od 1 do 7 stycznia 2024 r. Mniej mielibyśmy zapłacić za oleje i tłuszcze i to nawet o ponad 10 proc. Obniżki mogą objąć też wieprzowinę, jak się okazuje najbardziej popularne mięso w naszym kraju.

Opłata paliwowa jest jednym ze składników cen paliw. Z podanych w oświadczeniu stawek wynika, że 2024 roku opłata ta będzie o 13,2 proc. Obwieszczenie nowego ministra infrastruktury Dariusza Klimczaka zostało opublikowane w Monitorze Polskim.

Nadal obserwujemy również wyraźny wzrost cen w kategorii żywności. Ceny pieczywa wzrosły o 10 proc., mięsa o 7,6 proc. (gdzie wieprzowina zanotowała wzrost o 9,6 procent, natomiast drób odnotował obniżkę o 7 procent). Już teraz za zwykły filet z piersi kurczaka płacimy w sklepach średnio 24,88 zł.

Latest News & Events

...

Yepyeni Bir Slot Oyunu: Sweet Bonanza

...

Levant Giriş: Online Casinolarda Oyun Keyfi

...

1234554321